آموزش حل خطای NET Framework Initialization

احتمالاً تاحالا به خطای Net Framework Initialization در هنگام اجرای برخی بازی ها یا برنامه ها برخوردید. در این آموزش قصد داریم به نحوه برطرف کردن این مشکل در سیستم شما بپردازیم.

Dot-NET-Framework

این خطا به معنای چیست؟
خطای Microsoft .NET Framework Initialization مربوط به فرم ورک یا پکیج dot NET Framework است که ممکن است هنگام نصب یا اجرای بعضی از برنامه‌ها و بازی‌ها با آن مواجه شوید:

net-framework

متن کامل خطا (برای ورودی موتورهای جستجوگر):

[ProgramName] .NET Framework Initialization Error
To run this application, you first must install one of following versions of the .NET Framework:
v4.0.30319
Contact your application publisher for instruction about obtaining the appropriate version of the .NET Framework.

در این خطا بجای [ProgramName] نام برنامه‌ای که می‌خواهید اجرا کنید نوشته می‌شود.

 

چرا این خطا بوجود می‌آید؟

دلیل مواجه شدن با این مشکل عدم نصب بودن پکیج Microsoft .NET Framework است. این مجموعه شامل کدها، توابع و منابع بسیار زیاد است که برنامه نویسان از آن‌ها برای نوشتن برنامه خود استفاده می‌کنند. با هر بار بروز رسانی و انتشار نسخه جدید، این مجموعه از توابع بیشتری برخوردار می‌شود. حال اگر برنامه نویسی برنامه خود را طبق منابع موجود در نسخه ۴.۵ نوشته باشد، اگر مجموعه .NET Framework را نداشته باشید یا نسخه آن پایین تر از نسخه ۴.۵ باشد با این خطا مواجه خواهید شد.

 


 

نحوه برطرف کردن خطای NET Framework

برای برطرف کردن خطای Microsoft .NET Framework Initialization کافیست نسخه مناسب (معمولاً آخرین نسخه) از مجموعه NET Framework را بر روی سیستم عامل ویندوز خود نصب کنید. مناسب ترین نسخه همیشه آخرین نسخه مجموعه دات نت فرم ورک است اما در این میان ممکن است ویندوز از یک نسخه به بعد آن را پشتیبانی نکند.

ویندوز XP نهایتاً از نسخه ۴.۰.۳ پشتیبانی می‌کند که قبل از آن حتماً باید نسخه ۴ نصب شده باشد. به همین دلیل است که نمی‌توان برنامه‌های جدیدتر را (که از نسخه ۴.۰.۳ به بعد .NET Framework استفاده می‌کنند) در ویندوز XP اجرا نمود. اما نکته مثبت این است که توابع بیشتر برنامه‌های ساده به نسخه ۴ نیاز دارند نه بیشتر. برای ویندوزهای ۷ و ۸ و ۸.۱ و ۱۰ فعلاً محدودیت پشتیبانی از مجموعه .NET Framework وجود ندارد و می‌توان از آخرین نسخه آن استفاده نمود.

در متن خطا نسخه مورد نیاز برنامه (در مثال این پست، نسخه v4.0.30319) نوشته شده است اما توصیه ما استفاده از آخرین نسخه این مجموعه که ویندوز شما آن را پشتیبانی می‌کند است.

 

دانلود از سایت مایکروسافت:

پس از دانلود، نصاب به اینترنت وصل شده و فایل‌های اصلی را دانلود و نصب خواهد کرد.

دانلود Microsoft .NET Framework 4.5 برای ویندوزهای ۷ و ۸ و ۸.۱ و ۱۰: لینک دانلود

دانلود Microsoft .NET Framework 4 and 4.0.3 برای ویندوز XP: لینک دانلود | آپدیت ۴.۰.۳ برای ۴

 

چند نکته:

قبل از نصب بهتر است همه برنامه‌ها از جمله آنتی ویروس خود را ببندید.
برای نصب کردن مجموعه روی فایل کلیک راست کرده و Run as administrator را بزنید. اگر مشکلی داشتید پوشه %temp% را خالی کرده و دوباره فایل را اجرا کنید.
معمولاً در نصاب‌های تنها که شامل همه فایل‌های پکیج است، برای معماری x86 و x64 در یک فایل گنجانده می‌شود.

TwitterGoogle+LinkedInTelegramFacebook

 

منبع : EasyToLearn.ir