توپ هوشمندی که برای مصارف پلیسی ،امنیتی و اطلاعاتی کاربرد دارد

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری ، زندگی مردم هم تحت تاثیر قرار گرفته و دیگر کمتر شاهد اون زندگی های سنتی قدیمی هستیم . اما این موضوع فقط بر روی زندگی عادی مردم اثر نگذاشته است بلکه آثار پیشرفت تکنولوژی را میتوانیم در صنایع مختلف و حتی در زمینه های نظامی و امنیتی نیز مشاهده کنیم  .

دستگاهی که در این پست قصد معرفی آن را داریم وسیله ای است که میتواند به کمک پلیس ها ، اعضای نیروهای ویژه و پلیس ضربت بیاید و در عملیات هایی نظیر گروگان گیری ، عملیات های تروریستی و … خطرهای احتمالی عملیات را کاهش و اطلاعات خوبی را هم در اختیار مامورین قرار دهد .

توپ هوشمند
به همین منظور، پژوهشگران به تازگی ابزار ویژه ای را به شکل یک توپ هوشمند طراحی کرده ‌اند که قرار است‌ جای حدس و گمان افراد پلیس را بگیرد و با ورود مستقیم به مهلکه و دادن گزارش کاملی از محیط خطر، به شکلی عملی نیروهای ویژه را با حقیقت امر روبرو سازد. در واقع این توپ هوشمند ابعادی نزدیک به یک توپ سافت بال خواهد داشت و مکانیزم کاری آن نیز به این شکل است که با پرتاب شدن به داخل محیط های بسته (مثلاً یک بانک که کارکنانش به دست دزدها ،گروگان گرفته شده اند) قادر است به ‌سرعت تصاویر ۳۶۰ درجه ای و با کیفیتی را توسط ۶ دوربین مختلفی که در زوایای گوناگون روی آن تعبیه شده است، از اقصی نقاط محیط خطر ثبت نموده و آنها را خیلی زود از طریق ارتباط وایرلس به گیرنده ای که نیروهای ضربت آن را در اختیار دارند منتقل کند. گفتنی است که این توپ هوشمند از بدنه ‌ای با ضخامت بالا برخوردار است تا دوربین‌های داخلی خود را از آسیب ‌های احتمالی دور نگاه دارد. دوربین‌هایی که با تعداد مشخصی فلش LED قدرتمند نیز همراه شده اند تا در محیط های تاریک و کم نور بتوانند با روشن ساختن محیط اطراف، تصاویر بهتر و با کیفیت تری را در اختیار نیروهای پلیس قرار دهند. در این میان این توپ هوشمند به یک سیستم ویژه ی بهبود کیفیت تصاویر نیز مجهز خواهد بود که قادر است با کاهش نویز موجود در تصاویر، جزییات بیشتر و بهتری را از محیط بررسی در اختیار نیروهای ویژه قرار دهد. البته سازندگان این ابزار خواب و خیال های بیشتری برای وسیله ی جدیدشان دیده اند و قصد دارند در آینده ای نزدیک، بر کیفیت و تعداد امکانات آن بیفزایند. به این ترتیب که به زودی شاهد اضافه شدن مواردی نظیر حسگر تشعشعات خطرناک و شیمیایی، سیستم سنجش میزان دی ‌اکسید کربن محیط و همچنین مکانیزم تعیین دمای محیط نیز به این توپ هوشمند خواهیم بود.

البته سازندگان این ابزار تصریح کرده اند که توپ جالبشان می تواند در اهداف غیرنظامی و مصارف غیر پلیسی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال می توان از آن در مواردی از قبیل اکتشافات مربوط به معادن و منابع زیرزمینی، کاوش های باستان شناسی و اهدافی مشابه با آن بهره برد. ضمن اینکه این توپ هوشمند می تواند به کار شاغلان در مشاغل پر خطر دیگری نظیر آتش نشانان نیز بیاید.

TwitterGoogle+LinkedInTelegramFacebook

 

منبع : EasyToLearn.ir